Národní park Yosemite - obecné informace

NP Yosemite

Trochu té historie

Když Bůh tvořil Švýcarsko a Alpy, tak se jen trénoval, aby mohl následně stvořit své mistrovské dílo - Yosemite. Svou velkolepostí si Yosemite získá přízeň každého návštěvníka, který do něj vstoupí.

V roce 1855 začal podnikatel ze San Francisca přivádět do Yosemit první turisty, brzy zde začaly vznikat první hotely a silnice. To začalo znepokojovat ochránce přírody a v roce 1864 prezident Abrahan Lincoln vytvořil Yosemitský grant, čímž se staly Yosemity první chráněnou oblastí v USA. Tento grant se stal průlomovým a připravil cestu k vytvoření systému národních parků a v roce 1890 se stal jeho součástí. Velký podíl na tom má přírodovědec a ochránce přírody John Muir. Johnu Muirovi můžeme poděkovat za to, že se Yosemity a převážne Yosemitské Údolí zachovalo ve své původní kráse. Říká se, že Muirovi zlomilo srdce postavení přehrady v údolí Hetch Hetchy, které bylo stejně malebné jako Yosemitské Údolí. O Johnu Muirovi si někdy napíšeme více.

Yosemitský národní park má podle nás jedinou stinnou stránku a to více než 4 miliony turistu, kteří jej každoročně navštíví. Drtivá většina turistů míří do zmiňovaného Yosemitského Údolí, kde se nachází ty nejkrásnější scenérie. Naleznete zde také největší koncentraci služeb, hotely, chaty, kempy, obcůdky a restaurace

Nejvhodnější doba

Nelze přesně určit, kdy je nejvhodnější doba pro návštěvu. V létě je otevřená vysokohorská oblast Tuolumne a sedlo Tioga Pass. Květen a červen jsou zase ideální mesíce, kdy jsou vodopády v plné síle. Zima má taky své jedinečné kouzlo. Nejvíce jsou Yosemity navštevované na jaře a v letních měsících.

Kde začít

Pravděpodobně prvním místem, které navštívíte, bude Yosemite Village, v této vesnici naleznete vše potřebné od potravin až po palivové dřevo, počítejte s cenami o pár procent vyšší než ve Wallmartu. Z vesnice vyjíždí shutlle busy, které vás zdarma rozvezou po Yosemitském údolí, zastavují u vyhlídek nebo začátcích turistických tras. U vesnice jsou parkoviště, která jsou zdarma. Naše zájezdy vždy začínáme v Yosemitském Údolí nebo v Tuolumne Meadows. V Yosemitském Údolí se přepravujeme kyvadlovou dopravou, která nás přepraví výchozím bodům stezek.

Dále ve vesnici naleznete

Visitor Center, jste-li v národním parku poprvé je centrum skvělým místem pro získání informací, strážci vám odpoví veškeré dotazy, zjistíte tu předpověď počasí nebo si jen vyzvednete mapy.

Yosemite Theater od 9:30 do 17:30 tu každou půlhodinu promítají film Spirit of Yosemite, promítaní je, jako v každém jiném Národním parku zdarma.

Vzdálenosti

  1. Od San Francisca: 340 km, počítejte s jízdou kolem 4 hodin.
  2. Od Los Angeles: 500 km, čas zhruba 5,5 hodin.

Doprava v parku

V Yosemitském Údolí doporučujeme využívat autobusové dopravy zdarma, tak jako v každém jiném parku. Pokud budete chtít jít na pěší tůru k Vernal a Nevada Falls, jiné možnosti ani nemáte a autem se k výchozímu bodu stezky nedostanete. Autobusy jezdí co 10 až 20 minut, záleží podle času a vytíženosti linek. Seznam zastávek naleznete na této mapě.

Autobusy zastavují u všech vyhlídek a začátcích turistických tras, takže je opravdu nejlepší nechat auto někde na parkovišti a přesouvat se autobusem. V roce 2017 se otevřelo nové parkoviště poblíž Visitor Centra, což pomůže dopravě v Yosemitském Údolí.

V Yosemitském Údolí můžete využít i placené linky a vyjet na Glacier Point nebo naopak sjet z Glacier Point dolů do údolí. Cena jízdenky je 25 USD.

V oblasti Tuolumne Meadows můžete také využít kyvadlové dopravy, která už není zdarma a jezdí v pravidelných půhodinových intervalech. Kyvadlová doprava je super v tom, že nemusíte vždy ujít okruh, abyste se vrátili k autu, ale naplánovat si trasu k nějakému místu a zpět se svézt autobusem. Přes celý národní park jezdí po silnici HWY 120 spoje společnosti YARTS a odvezou vás od Yosemitského Údolí přes Tuolumne Meadows až k Mammoth Lakes.

Je třeba brát v potaz, že park je obrovský a jen přejezd z Yosemitského Údolí přes Tuolumne Meadows ke vstupu Tioga Pass má přes 100 km a zabere vám přes dvě hodiny a to nepočítáme čas na zastávky, kterých bude kvůli nádherným výhledům mnoho.